My Google+ יעל כוכבא פסיכולוגית - מה גורם לאהבה להתפוגג

                                          

                                      נקודת מפנה - מכון לשינוי,                                                     התפתחות אישית והגשמה עצמית
                                       
050-3375123    
                                                                                        

 

טיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, אבחונים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים וכל השירותים הקשורים לתחום הטיפולי.
המדריך השלם לטיפול זוגי  |  


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> מה גורם לאהבה להתפוגג
 
מה עלול לגרום לאהבה שביננו להתפוגג ?
 
בהמשך המאמר מופיעות הסיבות העיקריות להרס האהבה והקשר הזוגי. כשאנו מודעים אליהן אולי נוכל לוודא שלא יופיעו אצלנו ואם כבר הופיעו כדאי שנפנה לטיפול זוגי או ליעוץ זוגי.

שגרה - השגרה היא אם כל הבעיות, בדרך כלל בתחילת הקשר כשהזוגיות טרייה יש ריגושים רבים וחדשנות הגורמים לנו התרגשות רבה מאוד עם בן זוגנו. התהליך מלווה גם בחשיפה הדרגתית של רבדים נוספים בהיכרות עם בן הזוג וכל רובד חדש שאנו נחשפים אליו גורם לנו עוד התרגשות ומתח ומחזק את האהבה בינינו. לאחר מספר שנים אנו מכירים את בן הזוג לפני ולפנים, ההתרגשות שוכחת ואנו מתקרבים לתקופה בה גורמים אחרים תופשים את מקום הזוגיות וההתרגשות הזוגית. ילדים, בעיות כלכליות, חיי היום יום עלולים לגרום לנו "לשכוח" את הזוגיות ולהכנס לחיי שגרה העלולים להביא למשבר ביחסים ולבעיות תקשורת זוגית. הצרכים האישיים שלנו מוזנחים לטובת המשימות והפרויקטים המשותפים המשתלטים על הזוגיות ואינם משאירים מקום לאהבה. לכן זוגות שלא יגדירו לעצמם את הזמן לזוגיות ויטפחו אותה בצורה "מלאכותית" ימצאו את עצמם צוללים לתוך ים של שגרה אפורה מתישה ומלאת תסכולים. במצב כזה ממש מומלץ להתחיל לטפל בעצמכם בזוגיות ובמידה וזה לא כל כך עוזר אל תהססו לפנות ולקבל טיפול זוגי שכן יעוץ זוגי בשלב מוקדם מונע את משבר הזוגיות לאחר תקופה ארוכה בה לא טיפלתם במשבר ובקושי הזוגי.

שינויים העוברים על בן הזוג – כשאנו מכירים את בן זוגנו אנו מאמינים כי הוא ישאר כפי שהיה בעת ההיכרות לתמיד ושהזוגיות הטובה תישאר לתמיד. אולם החיים מקרים לנו שינויים רבים, כל אחד מאיתנו משתנה עם הזמן, מתקדם, אוסף חוויות ואירועים הגורמים לו להשתנות עם הזמן. לעיתים השינוי שעובר על אחד מבני הזוג כל כך גדול עד שהוא גורם לשינוי מלא בהשקפת עולמו, שינוי בדרך החיים, שינוי במקצוע שלו ולעומתו בן הזוג נותר במקום אחר או שעבר גם הוא שינוי שהביא אותו למקום אחר לגמרי. לעיתים אנו עלולים להגיע למצב בו אנו חשים שאיננו מכירים עוד את האדם שאיתו אנו חיים, שהוא לא בן הזוג שעימו בחרנו ללכת קדימה. זוגות שאינם ערים לשינויים המתחוללים לאורך השנים ואינם פתוחים להכיל את השינויים ולסגל את עצמם אליהם או שאינם רוצים להסתגל אליהם ימצאו עצמם בסופו של דבר חשים קושי בתהליך הזוגי, נקלעים למצב של תקשורת לקויה ולקשיים בתקשורת. על מנת לפתור את המצבים הללו אני ממליצה גם במקרה זה לפנות למטפל או מטפלת זוגית ולהתחיל טיפול זוגי כיוון שבמצב כזה יעוץ זוגי יאפשר לבני הזוג להבין את הסיטואציה ולחזור לזוגיות טובה או במקרים אחרים להפרד בתהליך בריא לבני הזוג ולילדיהם.
 
תחושת בדידות עם בן הזוג – כאשר אחד מבני הזוג או שניהם חשים בודדים לצד בן זוגם הם עלולים לפתח תסכול ומרמור ההולכים ומתגברים. כאשר אחד מבני הזוג חי בתחושה שצרכיו הרגשיים והפיסיים אינם נענים בתוך הקשר הזוגי חל ומתפתח ריחוק בין בני הזוג המשליך על כל התחומים. חיי מין שאינם מספקים וחוסר בסיפוק פיסי, קצרים ברמה הרגשית ותחושת לבד בתוך הקשר יגרמו לכעס, הדחקה של רגשות שיובילו בסופו של דבר לכעסים מודחקים מתמשכים העלולים לגרום אף הם להתרחקות מוחלטת ולפרידה.

מיניות ומה שבינו לבינה – המיניות שבין בני הזוג היא אחד הכוחות החשובים והמאחדים או המפרידים שבקשר הזוגי. פערים בגישה למין ולמיניות שלא יטופלו בין בני הזוג עלולים לגרום לריחוק ובסופו של דבר גם לפרידה. מיניות מתבטאת לא רק בצורך בקיום יחסי מין אלא גם בצרכים פיסיים כמו מגע, ליטוף, רוך, הפגנת חיבה פיסית וכו...מניעה מכוונת של אחד מבני הזוג "כהענשה", הבדלים בצורך ובתדירות כשאחד מבני הזוג לוחץ על השני מבלי להתאים את צרכיו לקצב של בן הזוג, חוסר רצון להשקיע מינימום של מאמץ בקשר הפיסי הפשוט הזה, במין או בכל חלק מהתקשורת הפיסית שבין בני הזוג הנותנת לנו חלק חשוב מהביחד שלנו, עלול לגרום לתסכול, חוסר סיפוק ולתחושה של ניכור של אחד מבני הזוג או של שניהם . כאשר בני הזוג הגיע כבר למצב בו קיים תסכול מיני ארוך ומתמשך הדרך המרכזית למנוע פרידה היא טיפול זוגי. בחלק מהמקרים ישולב בתהליך הטיפול גם סקסולוג אולם בחלק גדול מהמקרים טיפול זוגי או יעוץ זוגי יוכל להחזיר את החיוניות, התשוקה והתפקוד המיני בין בני הזוג למצב טוב ואולי אף טוב משהיה לפני שהחל המשבר ובודאי לפני החלו טיפול זוגי.

קנאה בין בני הזוג – לעיתים יש מצב בו אחד מבני הזוג מתפתח יותר מהשני או מתקדם מאוד. כשבן הזוג מרגיש שהוא נשאר תקוע, לא מתקדם וההערכה העצמית שלו נמוכה מאוד. לדוגמא אשה שבעת תחילת הקשר היתה ללא מקצוע ובמהלך השנים למדה, התקדמה ואף הגיע למעמד בכיר יחסית ואילו הגבר שנותר במקום בו היה כשהכירו עם אותו שכר,מעמד, השכלה...או כאשר הגבר מתקדם, לומד וצובר מעמד וכוח ואילו האשה נותרת בבית לגדל את הילדים ומוותרת על הקריירה שלה...מצבים אלו עלולים ליצור ניצני קנאה שהופכים בסופו של דבר לקנאה הרסנית. חוסר יכולת של בן הזוג להכיל את השינויים ולעבוד על כך עלול לגרום לרגשות קנאה חסרת תכלית בה בן הזוג "המצליח" יחוש כי בן זוגו שם לו רגל, פוגע בהצלחתו ותחושות קשות אחרות במצב כגון זה במידה ובני הזוג אינם מצליחים לפתור אר את הבעייה בכוחות עצמם רצוי מאוד לפנות למטפל או מטפלת זוגית והתחיל טיפול זוגי.

בגידה – אחד הגורמים הנפוצים ביותר לפירוק קשר זוגי ולגירושין הינה בגידה של אחד מבני הזוג. ישנם רבים הרואים בבגידה אקט פיסי הקשור לקשר מיני ותו לא אולם בפועל הבגידה היא ערעור מוחלט של הבטחון והאמינות בין בני הזוג, ערעור ורמיסה של האינטימיות והמחויבות בין בני הזוג. לצערינו הרב, שיעור הבגידות בקשר הזוגי בשנים האחרונות עלה מאוד בעיקר כתוצאה מכל הסיבות שכבר מנינו כאן למעלה. במדה ויש רצון בין בני הזוג להמשיך את החיים המשותפים כדאי מאוד לפנות לטיפול זוגי. במצבים כגון אלו קשה מאוד להתגבר על המשבר ולחזור לחיים זוגיים טובים ללא טיפול זוגי ויעוץ זוגי המלווה את התהליך בין שני בני הזוג.

כל המצבים המתוארים כאן עלולים להתרחש אצל כל אחד ואחת מאיתנו. אסור לנו לחיות בתחושה שבקשר שלנו זה לא יכול לקרות ולכן חשוב שכל אחד בקשר שלו יחשוב מה הוא יכול לעשות כדי להמנע מהמצבים הללו, כל אחד שמזהה שמתפתח אצלו אחד מהסימפטומים שמנינו כדאי שינקוט עמדה ויטפל בעצמו. במידה ויש הרגשה שהדברים לא מצליחים להפתר ואינם משתפרים אל תחכו לרגע המשבר אלא פנו לסיוע חיצוני תתחילו טיפול זוגי או יעוץ זוגי כבר אז. ככל שהטיפול הזוגי מתחיל מוקדם יותר כך הוא מהיר יותר וקל יותר לפתור את הבעיות ולהשיב את המצב למהלך עניינים חיובי ואופטימי.


אנו מזמינים אותך ליצור קשר כדי לקבל מידע נוסף לגבי טיפול זוגי
התקשרו לטלפון: 050-3375123
X
או צרו קשר באמצעות המייל:


 
לייבסיטי - בניית אתרים