My Google+ טיפול זוגי | יעוץ זוגי -טיפול פסיכולוגי-פסיכולוג-פסיכולוגית

                                          

                                      נקודת מפנה - מכון לשינוי,                                                     התפתחות אישית והגשמה עצמית
                                       
050-3375123    
                                                                                        

 

טיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, אבחונים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים וכל השירותים הקשורים לתחום הטיפולי.
המדריך השלם לטיפול זוגי  |  


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> טיפול זוגי במהלך בגידה
 
טיפול זוגי תוך כדי משבר הנובע מבגידה
 
משברים בין בני זוג נגרמים מסיבות שונות כשאנו יודעים לומר כי אחת הסיבות העיקריות למשברים אלו הינה בגידה של אחד מבני הזוג, חד פעמית או קשר מתמשך שמתגלה. כאשר אחד מבני הזוג מגלה שבן זוגו בוגד בו הוא חש כאילו חרב עליו עולמו, גילוי הבגידה גורם לתחושות כאב חזקות מאוד, כעסים בעוצמות שלא מוכרות מהיום יום ותחושת זעם ורצון לנקם מצד בן הזוג הנבגד. תחושת האמון בין בני הזוג נשברת וברגע זה נראה כאילו נוצר נתק שלא ניתן לאיחוי.

בן הזוג הבוגד חווה אף הוא חוויות רגשיות חזקות. עליו להפרד באופן מיידי ופתאומי מבן הזוג שאיתו יצר קשר מיני ובדרך כלל גם רגשי. הוא נקרע ממנו ללא שום לגיטימיות לחוש תחושות צער ואובדן. מאידך תחושות אשמה חריפות מציפות אותו על שגרם למשבר. כשיש ילדים המצב קשה יותר שכן הם מעורבים מיידית במשבר שמחריב גם את עולמם...
למרות תחושות אלו, וההרגשה של בני הזוג שהגיע הסוף לקשר ביניהם אין הכרח כי אכן זה מה שיקרה. טיפול זוגי מקצועי טוב ומהיר ואהבה שעדיין קיימת בין בני הזוג למרות הכעסים והתחושות הקשות יכולים להחזיר את בני הזוג למסלול זוגי חיובי שיאפשר זוגיות טובה וצומחת וקשר אוהב בין בני הזוג. לפעמים הבגידה שמתגלה היא זו המהווה את הזרז לטיפול זוגי וליצירת שינוי בקשר בין בני הזוג ולצמיחת הקשר הזוגי שביניהם לכיוונים חיוביים וטובים.

מדוע בגידה של בן הזוג כל כך פוגעת ? הנושא הראשון והעיקרי שנפגע בעת הבגידה הינו האמון בין בני הזוג המהווה את לב ליבה של הזוגיות. בני זוג בעלי זוגיות טובה מאמינים זה לזו באופן בלתי מוגבל. כאשר בני זוג מחליטים להיות יחד, נכרת ביניהם חוזה בלתי רשמי המגדיר את הבלעדיות המינית ביניהם ואת הנאמנות ללא תנאי. הבגידה הינה הפרה גסה של חוזה זה המערערת עד היסוד את האמון והנאמנות המהוות את בסיס הקשר הזוגי.
לבן הזוג הנבגד קשה מאוד לקבל את הפרת האמון גם כאשר הבגידה היתה קשר מיני מזדמן וחד פעמי וכמובן כאשר התנהל רומן ארוך עם מישהו מבחוץ אם כי כאשר מדובר במעידה חד פעמית ובקשר מיני מזדמן יהיה יותר קל לשני בני הזוג לשקם את האמון ביניהם.
בדרך כלל הבגידה מהווה סימפטום לבעיות שאינן פתורות בקשר בין בני הזוג או שהיא תוצאה של חסך נפשי או פיסי של בן הזוג שבגד. בגידה חד פעמית או רומן מתמשך מחוץ לנישואין איננה מעידה דווקא על רצונו של הצד שבגד לסיים את הקשר הזוגי אלא היא מהווה בעיקר את העדות לצרכים (רגשיים או פיסיים) שאינם מסופקים ולנסיון להשלים את החסר.

כל אחד מבני הזוג עובר זעזוע חריף בעת התגלות הבגידה אולם לכל אחד מהם זוהי חוויה שונה מאוד. בן הזוג הנבגד חש כאילו האדמה נשמטת מתחת לרגליו וכאילו הוא באמצע רעידת אדמה המכה בו מכה אנושה. תחושתו הינה שכל מה שהכיר וידע עד כה משתנה וכי רב הנסתר על הנגלה בעתידו וכי כל מה שחשב על בן זוגו מתמוטט כמגדל קלפים. הוא שואל את עצמו האם אוכל אי פעם להאמין לו שוב, כיצד לא ראיתי, האם הוא יבגוד בי עוד פעם. שאלות אלו עוברות שוב ושוב במוחו. הוא חש תחושות אבל על החיים שעברו לבלי שוב ועל הזוגיות שלהם שירדה לטמיון. לפעמים תחושות אבל אלו עלולות להוביל אותו למצב דיכאוני ולתחושות חרדה, בדידות, זעם, קושי בתפקוד היומיומי, לעיתים קרובות לתחושות נקם חריפות. עלולה להיות ירידה בביטחון העצמי, ירידה בדימוי העצמי המיני, ולעיתים עד כדי אובדן תחושת השייכות ותחושה שאין יותר מטרה לחייו.

לבן הזוג הבוגד עלולות להתפתח תחושות אשמה חריפות, בושה וחרטה על מעשיו כנגד בן זוגו (וכשיש ילדים גם תחושות שמה שעשה יפגע קשות בילדיו). הוא נמצא במצב רגשי רגיש וקשה בו הוא נפרד פרידה מפתיעה מבן הזוג שאיתו היה הקשר מחוץ לנישואין ללא לגיטימיות להתאבל על פרידה זו. לפעמים מצטרפת לתחושות אלו ההקלה על כך שהוא לא נדרש יותר לשקר לבן זוגו, לילדיו ולמשפחתו ואין לו צורך יותר להסתיר מפניהם את מעשיו.

תוך כדי המשבר ישנם שינויים ביחסי המין בין שני בני הזוג. בחלק מהמקרים בן הזוג הנבגד אינו מצליח לחזור לקשר המיני ולקיים יחסים עם בן הזוג שבגד אולם ישנם דווקא זוגות בהם בן הזוג הנבגד מגביר את הפעילות המינית כדי להראות לבן הזוג שבגד כי המין איתו טוב יותר מאשר הוא השיג מחוץ לקשר.

במהלך משבר בגידה עוצמת הפגיעה והכאב שחווה בן הזוג שנבגד גבוהה מאוד, ובגלל עוצמתה תוך כדי הנסיונות לאיחוי הקרע עלולות להתפרץ תחושות עלבון, זעם וכעס חזקות מאוד. כדאי ורצוי מאוד להיעזר באיש מקצוע לצורך תהליכים אלו. שיקום הקשר במצבים אלו יהיה אפשרי רק בעזרת מטפל מקצועי ונייטראלי ומסיבה זו רצוי מאוד כי בני הזוג יגיעו לפסיכולוג או לפסיכולוגית לטיפול זוגי.
 
ברור לגמרי כי במידה ובן הזוג הבוגד עדיין שומר על קשר עם הפרטנר שהיה לו מחוץ לקשר הזוגי אין אפשרות לשקם את הקשר. יתירה מכך, אם יתגלה תוך כדי טיפול זוגי והנסיונות להשבת האמון בין בני הזוג כי הקשר עם הפרטנר החיצוני לא נותק הזעזוע שיווצר עלול להיות חריף בהרבה מהזעזוע הראשוני והנזק שיווצר עלול לסתום את הגולל על התהליך ולגרום להרס הנסיון להשבת האמון. מסיבה זו, כדי שתהיה אפשרות להתחיל את התהליך, על בן הזוג הבוגד להראות רצון מלא, אמיתי וכנה להשבת באמון בינו לבין בן הזוג ולנתק באופן מוחלט את הקשר עם אותו פרטנר.

טיפול זוגי יאפשר לבני הזוג להבין מדוע התרחשה הבגידה והי משמעותה. הם יוכלו לבחון את הקשיים ביניהם בתקופה שקדמה לאירוע הבגידה, לטפל בקשיים אלו ולהתחיל שינוי איטי שיהפוך את הקשר ביניהם לקשר טוב יותר. כאשר שני בני הזוג יבינו ויפנימו כי אין אשם וקורבן יוכלו לבחון ולבדוק יחדיו מה המניעים ומהן הסיבות האמיתיות שגרמו לאירוע הבגידה ומהי המשמעות של חוסר הנאמנות שהיתה בקשר שלהם. בעזרת טיפול זוגי יוכל הנבגד להבין מהי הסיטואציה שגרמה לאירוע ויוכל להבין כי גם לו היה חלק בגרימת הבגידה. כך תהיה לו אפשרות לסלוח לבן הזוג שהפר את האמון ובגד ןכך תוך כדי תהליך איטי וזהיר תהיה אפשרות לחדש את האמון שהופר.

אחד התהליכים המורכבים והארוכים בתהליכי שיקום הקשר הינו תהליך הסליחה. תהליך זה ארוך וקשה בעיקר בגלל תחושות העלבון ותחושות הבגידה של הצד הנבגד ובגלל האמון שנשבר. החשש מפני אירוע בגידה נוסף ומכך שהמצב עלול לחזור הופך להיות חלק מרכזי מהקשר הזוגי בתחילת התהליך ולאט לאט ממשיך ללוות את הקשר הזוגי כמשהו המצוי ברקע ולא כמרכז העניין. מסיבה זו שלב יצירת האמון המחודש ממושך וארוך והוא מתרחש לאט ולא במהירות.

בן הזוג הבוגד נדרש לקבל את מבחני הצד שנבגד, להצליח בכל המבחנים ולעמוד בנסיונות שינסה אותו הצד הנבגד אשר בודק כל הזמן האם ניתן לסמוך עליו והאם האמון באמת שוקם. בן הזוג הנבגד מצידו נדרש לאחר זמן בשלב מסויים להבין ולקבל את ההחלטה כי הוא מאמין שוב לבן הזוג ועליו להפסיק את הנסיונות והמבחנים של בן הזוג ולתת בו אמון מלא.

לשמחתי זה אפשרי ואני רואה זוגות רבים אשר מצליחים בתהליך זה ומחחזירים לעצמם את הזוגיות הטובה ואת שמחת החיים והאהבה לעצמם ולילדיהם.


 
 אנו מזמינים אותך ליצור קשר כדי לקבל מידע נוסף לגבי טיפול זוגי או טיפול משפחתי
התקשרו לטלפון: 050-3375123
X
או צרו קשר באמצעות המייל:
יעל כוכבא
 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים